Želimo vam lep december, vesele Božične praznike in vse dobro v letu 2024.

ZAKAJ JE STRIŽENJE KREMPLJEV NUJNO?

º

Striženje krempljev je pomembno iz zdravstvenih vidikov.

Če psu krempljev ne krajšamo, se lahko pojavijo bolečine v tačkah, prihaja do obremenitve sklepov na prstih ali celo do deformacije. Predolgi kremplji se začnejo vraščati v blazinice in psa ovirajo pri hoji, pojavijo se lahko tudi kronične težave s sklepi.

Vsakodnevna nepravilna in prisiljena drža lahko vodi celo do sprememb na hrbtenici.

KRAJŠANJE KREMPLJEV DOMA ALI V SALONU?

 

Lastniki naj pravočasno in redno krajšajo kremplje svojim kužkom. Kremplje krajšamo s škarjami ali kleščami za kremplje . Sam postopek je lahko malce tvegan, če nismo dovolj vešči, saj se hitro lahko zgodi, da odrežemo preveč in ranimo žilo in živec. V tem primeru je najbolje, da obiščemo salon za nego psov in mačk, kjer bodo s svojo strokovnostjo, izkušnjami in individualnim pristopom poskrbeli za pravilno krajšanje krempeljčkov. Posebno pozornost pa velja nameniti tudi negi blazinic, še posebno v zimskem in poletnem času, zaradi izpostavljenosti mehanskim vplivom. Negovane tačke so pomembne za splošno zdravje in kvalitetno gibanje kužka.

 

KAKO VEMO DO KAM POSTRIŽEMO KREMPLJE?

Krempelj je zgrajen iz zunanjega trdega in mehkega notranjega dela, kjer poteka živec in žila. Žila in živec rasteta skupaj z dolžino kremplja in določata njegovo dolžino. Pri psih, ki imajo predolge kremplje, lahko z rednim krajšanjem spravimo živec v optimalno dolžino v roku enega ali dveh mesecev. Z rednim striženjem se živec umika in čez čas imamo več manevra za krajšanje.

Pri belih krempljih se žila dobro vidi in je obarvana rožnato, zato je krajšanje lažje. Pri črnih krempljih pa moramo biti previdnejši in jih krajšati po milimetrih, saj se žile ne vidi.

Ko pri krajšanju pridemo do sive ali bele pike na sredini kremplja, prenehamo s postopkom, saj je to znak, da smo prišli do žile. Če živec zastrižete je dobro imeti pri sebi prah, ki v trenutku zaustavi krvavitev.

PRAVILNA DOLŽINA SKRAJŠANEGA KREMPLJA je nekaj milimetrov od tal. Ko kužek stoji mora biti med tlemi in krempljem vsaj za kreditno kartico prostora.

KAKO POGOSTO NAJ STRIŽEMO KREMPLJE?

Kremplji rastejo celo življenje. Psu služijo pri kopanju zemlje in zakopavanju kosti ter kot obramba pred nevarnostjo. Rastejo različno hitro, odvisno od dedne zasnove psa.

Aktivni psi si med hojo in tekom sami brusijo kremplje in jim jih razen petega kremplja (volčji krempelj) ni potrebno  krajšati.

Starejšim in neaktivnim psom pa je striženje nujno.

Kot zanimivost: volčji krempelj je evolucijski ostanek in služi kot pomoč pri čiščenju gobčka in glave ter kot stabilnost pri hoji po terenih, ki niso enakomerni ter pri kobacanju iz vode.

Loompovi ostali blogi

Postani del
družine Loomp

Prijavite se na naše e-novičke in prejmite kodo* za

5 % POPUST

blank

za vaš prvi nakup.

S prijavo na e-novice se strinjate, da vas bomo obveščali o aktualnih ponudbah, novicah in zanimivih vsebinah iz sveta ljubljenčkov. Od prejemanja se lahko kadarkoli enostavno odjavite.

*Kode ni mogoče koristiti na že znižane izdelke in na izdelke po naročilu.